- KAWASAKI Z GREEK CLUB -
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

- KAWASAKI Z GREEK CLUB -

Welcome to Z family! Let the good times roll.
 
Σκληρός Συμπλέκτης - Πατινάρισμα 23r08c10ΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεσηFacebook GroupYouTube Channel
Όσα από τα μέλη επιθυμούν κ έχουν όρεξη κ γνώσεις μπορούν να γίνουν Moderator (συντονιστες) στο φορουμ,απλά θα πρέπει να επικοινωνήσουν με τους διαχειριστές.

 

 Σκληρός Συμπλέκτης - Πατινάρισμα

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
philosopher_offspring

philosopher_offspring


Αριθμός μηνυμάτων : 26
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2015
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Σκληρός Συμπλέκτης - Πατινάρισμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σκληρός Συμπλέκτης - Πατινάρισμα   Σκληρός Συμπλέκτης - Πατινάρισμα I_icon_minitime21/11/2015, 11:40 pm

Καλησπέρα παίδες
Ηθελα να μοιραστώ κάτι μαζί σας να μου πείτε την άποψή σας!!

Μηχανή Ζ750 07+  
40 000  χιλιόμετρα

Πριν λίγες μέρες ο συμπλέκτης έγινε απίστευτα σκληρός!!! Με πόναγε το χέρι μου μετά από δέκα αλλαγές! Επιπλέον η μηχανή άρχισε να πατινάρει σε τραγικό βαθμό έτσι απότομα. Με όλες τις ταχύτητες άμα άνοιγα απότομα γκάζι πατίναρε!!
Σκέφτηκα ότι μάλλον θέλουν σύντομα αλλαγή οι δίσκοι (από την εμπειρία που έχω με τα αυτοκινητα).
Πέρασα από τον μαστορα και μου είπε ότι μάλλον σε αυτά τα χιλιόμετρα δεν θέλω δίσκους  και πρότεινε αλλαγή ντίζας (την δοκίμασε και αυτός που ήταν απίστευτα σκληρή).
Είπα σε λίγες μέρες να πάω να την αλλάξω.
Σήμερα πήγα την μηχανή σε έναν καλό πληντηριά να κάνω πλύσιμο! Μετά το πλύσιμο η ντίζα μαλάκωσε και δεν πατίναρε πλέον!!!
Εβαλα και λίγο λιπαντικό εκέι που καταλήγει και η ντίζα δίπλα από την τάπα λαδιού (βάζω φωτο) και μιλάμε η ντίζα έγινε πούπουλο!

Του έχει συμβεί κανενός εδώ μέσα παρόμοια φάση; Είναι νορμαλ να πατινάρει τόσο από ντίζα; Ευχαριστώ για τις πληροφορίες εκ των προτέρων!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/trakaralaw/
Delis
Admin
Delis


Αριθμός μηνυμάτων : 221
Ημερομηνία εγγραφής : 19/10/2014
Ηλικία : 39
Τόπος : Killkiss

Σκληρός Συμπλέκτης - Πατινάρισμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκληρός Συμπλέκτης - Πατινάρισμα   Σκληρός Συμπλέκτης - Πατινάρισμα I_icon_minitime22/11/2015, 10:50 am

Αλεξανδρε γενικα οι ντιζες που εχουν τα μηχανακια θελουν λιγο λαδακι,αντισκουριακο ακομη κ βαζελινη γιατι με τα πλυσιματα κρατανε νερο μεσα στα σωληνακια κ με τον καιρο σκουριαζουν κ αρχιζουν να φθειρονται.Οποτε καλου κακου μια φορα το μηνα κανε ενα κοπο βγαζε τις ντιζες κ του συμπλεκτη κ του γκαζιου κ ριχνε λιγο λαδακι μηχανης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://zgreekclub.forumgreek.com
philosopher_offspring

philosopher_offspring


Αριθμός μηνυμάτων : 26
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2015
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Σκληρός Συμπλέκτης - Πατινάρισμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκληρός Συμπλέκτης - Πατινάρισμα   Σκληρός Συμπλέκτης - Πατινάρισμα I_icon_minitime23/11/2015, 12:32 pm

Ευχαριστώ! Smile
Θα κοιτάξω να μάθω να κάνω κάποια απλα πραγματάκια μόνος μου όπως αυτό Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/trakaralaw/
diam

diam


Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2015

Σκληρός Συμπλέκτης - Πατινάρισμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκληρός Συμπλέκτης - Πατινάρισμα   Σκληρός Συμπλέκτης - Πατινάρισμα I_icon_minitime23/11/2015, 3:14 pm

Πας φαρμακειο.Αγοραζεις μια συριγγα.Πας σε μαγαζι με ραπτομηχανες
και αγοραζεις λαδακι ραπτομηχανης.Στη συριγγα ριχνεις λιγο λαδακι και
wd-40.Πας στη μανετα και πας το ρεγουλατορο να ακουμπησει στο σωμα.Βγαζεις την ντιζα.
Με τη μυτη της συριγγας ριχνεις λιγο λιγο μεσα στη ντιζα.Μη τα κανεις ολο μουσκεμα.
Στην αλλη ακρη στο συμπλεκτη βαλε ενα πανι γιατι θα βγει απο την αλλη το λαδακι με τη βρωμια.
Μη τα κανουμε χαλια.Με ευχαριστεις μετα.

Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
philosopher_offspring

philosopher_offspring


Αριθμός μηνυμάτων : 26
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2015
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Σκληρός Συμπλέκτης - Πατινάρισμα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκληρός Συμπλέκτης - Πατινάρισμα   Σκληρός Συμπλέκτης - Πατινάρισμα I_icon_minitime23/11/2015, 5:30 pm

Σε ευχαριστώ από τώρα! Smile χαχα
Είδα βιντεάκι πως βγαίνει η ντίζα οπότε είμαι κομπλέ (όπως είπες δηλαδή στην ουσία)!
Να σαι καλά για τις κατατοπιστικές σου οδηγίες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/trakaralaw/
 
Σκληρός Συμπλέκτης - Πατινάρισμα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
- KAWASAKI Z GREEK CLUB - :: Τεχνικά Ζ750-Ζ800-Ζ1000-
Μετάβαση σε: