- KAWASAKI Z GREEK CLUB -
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

- KAWASAKI Z GREEK CLUB -

Welcome to Z family! Let the good times roll.
 
Καθαρισμός Αλυσίδας 23r08c10ΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεσηFacebook GroupYouTube Channel
Όσα από τα μέλη επιθυμούν κ έχουν όρεξη κ γνώσεις μπορούν να γίνουν Moderator (συντονιστες) στο φορουμ,απλά θα πρέπει να επικοινωνήσουν με τους διαχειριστές.

 

 Καθαρισμός Αλυσίδας

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Hintro

Hintro


Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 17/07/2015
Ηλικία : 34
Τόπος : Athina

Καθαρισμός Αλυσίδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καθαρισμός Αλυσίδας   Καθαρισμός Αλυσίδας I_icon_minitime30/8/2015, 5:34 pm

Κατά πάσα πιθανότητα οι περισσότεροι γνωρίζεται πως καθαρίζουν την αλυσίδα αλλά είπα να φτιάξω και εγώ ένα hot to topic για να συνισφέρω λίγο με τον τρόπο μου.. Υπάρχουν πολλοί τρόποι εγώ θα πω τον πιο απλό και υγειή για την αλυσίδα..

Θα χρειαστείτε 1 πανάκι ή στουπί που να μην ξαναχρησιμοποιηθεί, λάδι κινητήρα (είναι το καλύτερο καθαριστικό για την αλυσίδα και το πιο μηδενικό σε αλλοίωση), εγώ πρωσοπικά σε κάθε αλλαγή λαδιών που κάνω κρατάω ένα βαζάκι με λίγο λάδι κινητήρα για τέτοιες περιπτώσεις. 1 πανάκι για καθαρισμό μετά και σπρεί αλυσίδας. Προσωπικά χρησιμοποιώ το πορτοκαλί της repsol. Θα το βρείτε σε είδη χρωματοπωλείου, λαδιών και τα συναφεί.
Με το πανάκι ή το στουπί ΄βαζεται πάνω λαδάκι και καθαρίζεται την αλυσίδα καλά από το γρανάζι. Αν δεν έχετε διπλό σταντ θα πρέπει να γυρνάτε την ρόδα για να καθαριστεί η αλυσίδα σε όλο της το εύρος.. Θα μείνεται εκπληκτοί από το πόσο καλά μπορεί να καθαριστεί η αλυσίδα με απλό λάδι μοτέρ.. Εγώ περνάς την αλυσίδα δύο χέρια με το πρώτο πανάκι για να καθαρίσει και μετά την καθαρίζω με το δεύτερο.. Μετά μια μικρή βόλτα για να πετάξει η αλυσίδα τα λάδια από πάνω της και την ξανακαθαρίζουμε με το δεύτερο πανί να στεγνώσει... Στην συνέχεια περνάμε την αλυσίδα με το σπρέι ψεκάζοντας σε μιά απόσταση 10 εκατοστών. Μην ρίξεται πολύ.. Ένα πέρασμα σε όλη την αλυσίδα αρκεί αλλιώς θα αρχίσει να τρέχει και να λιγδώνει.. Το αποτέλεσμα μου θα το δείξω σε photo παρακάτω. Ελπίζω να βοήθησα. bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
teka




Αριθμός μηνυμάτων : 54
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2015
Τόπος : nasa

Καθαρισμός Αλυσίδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμός Αλυσίδας   Καθαρισμός Αλυσίδας I_icon_minitime30/8/2015, 7:48 pm

πολύ ωραίο θεματάκι....για να πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει ποτέ με λάδι μηχανής...μόνο με παραφινέλαιο και με οδοντόβουρτσα...επειδή παιδεύομαι αρκετά όμως κάθε φορά νομίζω θα δοκιμάσω με τον δικό σου τρόπο...μου φαίνεται πιο καλός Smile Smile Smile cool cool cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Delos

Delos


Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 17/07/2015
Τόπος : Περιστέρι Αττικής

Καθαρισμός Αλυσίδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμός Αλυσίδας   Καθαρισμός Αλυσίδας I_icon_minitime15/9/2015, 9:33 pm

Πολυ ωραιος τροπος, μολις απεκτησαν αξια τα λαδια που φυλουσα. Με την πρωτη ευκαιρια θα πεσει φασινα αλυσιδας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Καθαρισμός Αλυσίδας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
- KAWASAKI Z GREEK CLUB - :: Τεχνικά Ζ750-Ζ800-Ζ1000 :: How to...-
Μετάβαση σε: